Fizykoterapia
Fizykoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu ostrych stanów bólowych, jak i w przewlekłych chorobach. Jej skuteczność zależy od regularności zabiegów oraz współpracy pacjenta z terapeutą. Jest odpowiednia dla pacjentów w każdym wieku.
Fizykoterapia jest stosowana jako element kompleksowej rehabilitacji, wspomagając efekty terapii manualnej, kinezyterapii czy farmakoterapii. Wszystkie zabiegi są dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta, biorąc pod uwagę rodzaj schorzenia, wiek, kondycję fizyczną oraz ewentualne przeciwwskazania.
Fizykoterapia to dziedzina medycyny fizykalnej, która wykorzystuje różnorodne naturalne i sztucznie generowane bodźce fizyczne w celach leczniczych, rehabilitacyjnych oraz profilaktycznych. Jest integralną częścią fizjoterapii i znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń oraz poprawie ogólnego stanu zdrowia pacjentów.
Zabiegi fizykoterapeutyczne opierają się na wykorzystaniu energii w różnych formach, takich jak ciepło, zimno, światło, prąd elektryczny, ultradźwięki, pole magnetyczne czy woda. Ich celem jest złagodzenie bólu, zmniejszenie stanów zapalnych, poprawa ukrwienia tkanek oraz wspieranie procesów regeneracyjnych organizmu.
Fizykoterapia – wskazania:
- Bóle mięśniowe i stawowe,
- Stany zapalne (np. w chorobach reumatycznych),
zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, - Bóle pourazowe i pooperacyjne,
obrzęki limfatyczne, - Nerwobóle i neuropatie,
przewlekłe choroby układu oddechowego, - Zaburzenia krążenia obwodowego,
- Przyspieszenie gojenia się ran i blizn,
- Osłabienie mięśni i problemy z ruchomością.