Tlenoterapia - Terapia hiperbaryczna
Tlenoterapia – Terapia hiperbaryczna to zabieg leczniczy, którego działanie opiera się na wykorzystaniu czystego tlenu w warunkach odpowiednio wysokiego ciśnienia. Ciśnienie w komorze hiperbarycznej może sięgnąć wartości nawet 3 razy wyższej od wartości ciśnienia atmosferycznego, dzięki czemu niweluje fizjologiczne bariery tlenu w przenikaniu do komórek i umożliwia dostarczenie komórkom zwiększonych dawek tlenu, co sprzyja leczeniu wielu schorzeń. Do stworzenia odpowiednich warunków takiej terapii wykorzystuje się komorę hiperbaryczną.
Leczenie różnych chorób i dolegliwości w komorach hiperbarycznych to zabieg nazywany hiperbarią tlenową (HBO). W warunkach normalnych dostarczanie tlenu do organizmu pozostaje uzależnione od ukrwienia konkretnego obszaru ciała. W warunkach panujących w komorze hiperbarycznej tlen ma właściwość przenikania nawet do nieukrwionych miejsc organizmu. Zwiększenie poziomu tlenu stwierdza się również we krwi, limfie i płynie mózgowo-rdzeniowym.
Zabieg w komorze hiperbarycznej trwa mniej więcej 45–60 minut, ale podzielony jest na trzy cykle przedzielone kilkuminutowymi przerwami. Należy zdjąć z siebie wszelkie ostre przedmioty. Po wejściu do komory hiperbarycznej następuje stopniowe zwiększanie ciśnienia do momentu osiągnięcia wymaganej wartości, a następnie utrzymanie tej wartości na stałym poziomie.
W celu uzyskania wymiernego rezultatu należy regularnie poddawać się seansom terapii w komorze hiperbarycznej.
Czas i ilość zabiegów oraz wysokość ciśnienia dostosowuje się indywidualnie do konkretnego pacjenta.
Tlenoterapię uznaje się za zabieg bezpieczny i nieinwazyjny, chociaż istnieje ryzyko skutków ubocznych, które mogą wystąpić u niektórych pacjentów.
Wskazaniem do terapii w komorze hiperbarycznej są wszelkiego rodzaju schorzenia, które wymagają poprawy procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Metoda ta wpływa również hamująco na proces starzenia, a także Terapię w komorze hiperbarycznej zaleca się osobom cierpiącym z powodu szeregu schorzeń i dolegliwości o przebiegu ostrym i przewlekłym. Na liście chorób o przebiegu ostrym, które są wskazaniem do leczenia hiperbarią tlenową to:
- Choroba dekompresyjna – najczęściej dotyka nurków oraz pilotów samolotów; w organizmie pojawiają się pęcherzyki gazu (zwykle azotu), które należy jak najszybciej usunąć, ponieważ mogą powodować duszności, obrzęk płuc, a nawet uszkodzenie rdzenia kręgowego;
- Zatrucia tlenkiem węgla – terapia HBO jest najskuteczniejszą metodą leczenia tego groźnego dla życia zatrucia;
- Zator gazowy powstały np. podczas operacji lub cewnikowania;
- Urazy mięśniowo-szkieletowe oraz wielonarządowe;